Parę słów od Dyrekcji


Drodzy Rodzice, 
Wspólnie rozpoczynamy matematyczny maraton. Przed nami trzy miesiące do egzaminu- to długi dystans. W trakcie tego matematycznego biegu zapewne wiele razy przeżyjemy kryzys, ale musimy go przezwyciężyć. W końcu 22 kwietnia 2020 r. uda nam się dobiec do mety. Czeka na Ciebie radość i satysfakcja. A le teraz pomyślmy o uczeniu się matematyki, jak o maratonie.

Zaczynamy od podstaw

Żeby dobrze przebiec maraton potrzebne jest przygotowanie. Tak samo jest z matematyką. Drogi Rodzice, nauczyciele SP2 w Dąbrowie Tarnowskiej starają się przygotować Wasze dziecko do pozytywnego postrzegania matematyki w dalszym życiu – nawiązując do kompetencji kluczowych Uczenia się, o których na tym blogu będzie dużo.
To ważne!
Już od najmłodszych lat rozmawiajcie o matematyce, zachęcajcie do liczenia patyczków na stole, zaangażujcie dziecko do odmierzania składników przy robieniu ciasta, pokazujcie dziecku ciekawe zabawy. Niech po prostu bawi się matematyką.

Róbmy przerwy

Cieszymy się z każdych, nawet najmniejszych sukcesów naszych uczniów. Jeśli dziecko wykazuje entuzjazm w trakcie jakieś matematycznej zabawy, zapamiętajmy jednak, żeby się nie przemęczało. Lepszy efekt osiągniemy ćwicząc częściej i krócej niż rzadziej i przez długi czas. W ten sposób będzie większa szansa na dobre przygotowanie do egzaminu.

Matematyczny maraton, brzmi jak wyzwanie

Ukończenie maratonu nie jest zadaniem prostym. Potrzeba dużej wytrwałości. Jeśli już jednak ma się solidne podstawy – można sprostać wyzwaniu. Wtedy nie wydaje się już to takie trudne. Jeśli zbudujemy podstawy do matematycznego rozwoju u uczniów – dalsze wyzwania matematyczne nie będą dla niego „nie do przeskoczenia”.

Gdzie jest ten błąd?

Obcowanie z matematyką pokazuje dziecku, że często nie ma oczywistych odpowiedzi i łatwych rozwiązań.
Drodzy Rodzice, w końcu każdy z nas to kiedyś przeżył – rozwiązujemy zadanie przez długi czas, a odpowiedź jest niepoprawna. Najpierw budzi się w nas frustracja, potem kolejna próba rozwiązania. Aż w końcu udaje się! Widzimy gdzie popełniliśmy błąd, jest duża szansa, że przy następnym zadaniu tego typu już go nie zrobimy- a tym bardziej na egzaminie.

Przygotujemy Twojego „maratończyka”

Nauka dodawania i odejmowania, opanowanie tabliczki mnożenia, skracanie ułamków, równania i nierówności, zadania tekstowe, geometria, wyrażenia algebraiczne… później sprawdziany, w końcu egzamin ósmoklasisty. Tak, brzmi jak maraton. Jeśli jednak wspólnie postaramy się przygotować naszych „sportowców” do tego biegu – mogą go ukończyć bez większych problemów… i z uśmiechem na ustach!
Tego życzę Wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 2
Anna Fido

Komentarze